Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Często mijamy je codziennie, zupełnie nie zwracając na nie uwagi, a odgrywają one bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi. Mowa oczywiście o drzewach.

To właśnie drzewa były tematem przewodnim zajęć edukacyjnych przeprowadzonych w bibliotece w Borowie w ramach projektu „Matematyka na zielono”.

Razem z dziećmi zastanawialiśmy się co nam dają drzewa? Dostarczają tlen, oczyszczają powietrze, dają cień, stanowią barierę przed wiatrem, ulepszają jakość gleby, a także dzięki nim nasz organizm szybciej się regeneruje.

Odkryliśmy, że w kształcie drzew ukryte są figury geometryczne.  Dzieci narysowały swoje drzewa używając do tego tylko figur geometrycznych. Ale było wesoło.  Czy wiecie, że każde drzewo wygląda inaczej? Dzieciaki zauważyły, że poszczególne drzewa mają inną wysokość , kształt, kształt liści, inną fakturę kory.

A skąd wiadomo ile lat ma drzewo? Można to oszacować na tzw. oko, ale jest też na to inny sposób.  Nasza grupa badawcza wyruszyła na ekspedycję, podczas której obliczaliśmy wiek poszczególnych drzew. Najpierw musieliśmy odmierzyć na pniu 130cm, następnie mierzyliśmy obwód danego drzewa. Otrzymane wyniki podstawialiśmy do specjalnego wzoru.  Mierzeniu i liczeniu nie było końca. Wszystkie drzewa  znajdujące się na placu miały policzony wiek, następnie „ustawialiśmy” drzewa rosnąco według wieku.

Drzewo każdego roku przyrasta o jeden słój, każdy z nich składa się z dwóch części: jasnej przyrastającej wiosną i ciemnej przyrastającą latem.  Dzieci otrzymały plaster drewna i ich zadaniem było policzenie słoi i podanie wieku danego drzewa – nie było to proste zadanie…

Jak widać matematyka nie musi by trudna, nudna i kojarząca się tylko ze szkołą. Jest widoczna w otaczającym nas świecie, tylko czasem trzeba szerzej otworzyć oczy, aby ją dostrzec…

Zostaw komentarz