Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie

Dyskusyjny Klub Książki

                                         Dyskusyjny Klub Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich    adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.  Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w któych można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Dyskusyjne Kluby Książek powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i meretorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od wojewódzkich po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Na terenie Gminy funkcjonują dwa Dyskusyjne Kluby Książek w Borowie oraz Borku Strzelińskim. W ramach DKK organizowane są spotkania z różnymi pisarzami.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o dolnośląskich klubach DKK,który powstał podczas warsztatów organizowanych w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu:

https://www.youtube.com/watch?v=siaKHlLNmDw&feature=youtu.be


Twórcze spotkanie.

   Co prawda do świąt wielkanocnych jest jeszcze trochę czasu, ale  uczestniczki spotkania DKK MIŁOŚNICY KSIĄŻEK  już postanowiły poczynić przygotowania do Wielkanocy.

   25 lutego br. panie w bibliotece w Borowie wykonały gipsowe skorupki jajek, które potem posłużą jako element stroika. Inspiracją do pracy była książka: „ DIY – zrób to sam”, w której  czytelniczki znalazły wiele innych ciekawych inspiracji do wykonania własnoręcznie.

 Wszystkich pasjonatów czytania i tworzenia zapraszamy na kolejne spotkania! 

 


PASJA ŻYCIA

Życie bez pasji jest smutne i nudne. Nie nudziły się na pewno uczestniczki spotkania DKK CZYTO-MANIACZKI,
które przyszły 6 lutego 2020 r. do biblioteki w Borku Strzelińskim. Wiele z nich potrafi dziergać na szydełku i drutach. Dyskusja na temat książek o rękodziele „Zręczne ręce”, „Czapki na drutach”, „Motywy szydełkowe nie tylko kwadratowe” i „Ściegi na drutach” przerywana była podziwianiem własnoręcznie robionych rzeczy. Panie mogły również zobaczyć piękne prace wykonane wełną czesankową- chusty, szale, berety. Inspiracji było mnóstwo.
Wszystkich pasjonatów czytania zapraszamy na kolejne spotkanie!

Zdjęcia ze spotkań można zobaczyć tu:

https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.


Książki z DKK 

Książki z DKK


Sylwia Winnik w Borku Strzelińskim

Ula, Basia, Zosia, Helenka to tylko nieliczne bohaterki książki pt. " Dziewczęta z Auschwitz"
Sylwii Winnik. Autorkę tego poruszającego zbioru opowiadań, mieliśmy przyjemność gościć
na spotkaniu autorskim zorganizowanym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w sali
Gminnego Centrum Kulturalno Edukacyjnego w Borku Strzelińskim 1-go października 2019r.
Pisarka podczas spotkania z czytelnikami opowiadała o pracy nad swoimi książkami, o tym
jak zbierała materiały oraz o przejmujących rozmowach przeprowadzonych z byłymi więźniarkami
obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pani Sylwia przybliżyła tematykę związaną z niemieckim
obozami zagłady. Opowiadała o ludziach, którzy tam trafili i o różnych aspektach codziennego
życia w obozie. Autorka przedstawiła również kulisy powstawania jej drugiej książki pt. " Tylko przeżyć",
która jest zbiorem reportaży opowiadających prawdziwe historie polskich żołnierzy wyjeżdżających
na misje oraz ich żon, dzieci i matek. Opowieści pani Sylwii można by słuchać bardzo długo,
bo wszystko, co zdradziła na spotkaniu z naszymi czytelnikami było ciekawe i niezmiernie poruszające.
Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie nasze spotkanie z panią Sylwią.

Zdjęcia można zobzczyć tu:

https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.c.


EWA CHOTOMSKA W BOROWIE I ZIELENICACH

Pani Ewa Chotomska, znana głównie jako Ciotka Klotka z telewizyjnego „TIK-TAKA” ,  odwiedziła 27 kwietnia br. dzieci  z klas 0-IV ze Szkoły Podstawowej w Zielenicach i dzieci z klas 0 – III ze Szkoły Podstawowej w Borowie. Dzięki uprzejmości Dyrektorów szkół,  spotkania odbyły się w  salach gimnastycznych.

 

W spotkaniach wzięło udział prawie 150 osób.

 

Wizyta znanej i lubianej autorki została przygotowana w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki. Pani Ewa Chotomska oprócz „TIK-TAKA” występowała również w programach telewizyjnych  „Ciuchcia”, „Fasola” oraz „Domowe Przedszkole”. Ponadto była producentką programów edukacyjnych TVP „Budzik” i „Jedyneczka”. Wraz z panem Andrzejem Markiem Grabowskim założyła znany i lubiany zespół „Fasolki”. Dla tego zespołu  napisała 500 tekstów piosenek dla dzieci. W trakcie spotkania dzieci i ich dorośli opiekunowie zgodnie śpiewali doskonale znane z repertuaru „Fasolek” :„Mydło lubi zabawę”, „Szczotka, pasta” czy też „Fantazja”.


Pani Ewa w kolorowym stroju telewizyjnej Ciotki Klotki i z pięknym uśmiechem na twarzy opowiadała o sobie, o swojej pracy w telewizji, pisaniu tekstów do piosenek, a wszystkie te opowieści urozmaicone były recytacją wierszy oraz wspólnym śpiewaniem piosenek.
Mówiła również o swoich zwierzakach i o tym, iż od dziecka towarzyszą jej wiersze, bo jej znana mama pani Wanda Chotomska zawsze bawiła się z małą Ewą w rymy, z których powstawały piękne wierszyki. Na spotkaniu pani Ewa zaraziła nasze dzieci tą zabawą. Autorka zorganizowała również konkurs zagadek. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana słodką nagrodą. Nasze dzieciaki wykazały się niezwykłą wyobraźnią, dlatego nikt nie wyszedł ze spotkania bez słodkiego upominku.

 

Po tym żywiołowym i sympatycznym spotkaniu dzieci mogły nabyć książki i otrzymać autograf od autorki. Mali czytelnicy już czekają na kolejne spotkanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

 


 

NASZ GOŚĆ : ALICJA MASŁOWSKA-BURNOS

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Borowie we wtorek 15.11.2016r. gościliśmy strzelińską pisarkę Alicję Masłowską-Burnos. Jak z twardo stąpającej po ziemi fizjoterapeutki stała się pisarką? Skąd pomysł na debiutancką trylogię? Czy bohaterowie przedstawieni w jej książkach to tylko fikcyjne postacie? Jak pogodzić bycie mamą z pisaniem? Na te i inne pytania odpowiedziała czytelniczkom autorka "Nie  wchodź w moją ciszę" i "Odprowadzam ciszę". Wszystkie panie już czekają na kolejne spotkanie i trzecią część opowieści o Mai i Adamie, która ukaże się na początku 2017 r. .

Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć na naszym profilu na Facebooku.


 

KRYSTYNA ŚMIGIELSKA W ZIELENICACH

W bibliotece w Zielenicach dnia 19 października 2016 r. gościliśmy pisarkę Krystynę Śmigielską. Na scenie literackiej zadebiutowała w 2006 roku opowiadaniem "Zbieracz grzechów". Napisała m.in. powieści: "Berżeretka bez przepisu", "Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią", "Skarb z leśnego grobowca" oraz bajki dla najmłodszych czytelników o lalce Tekli oraz pluszaku Kwaku.

Dzieci z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Zielenicach miały okazję posłuchać o pracy pisarki oraz przygodach jej bohaterów, brały też udział w scence pokazującej jak należy pilnować swoich toreb przed kradzieżą. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Młodzi czytelnicy już czekają na następne.

Krystyna Śmigielska w czasie spotkania autorskiego z kl.0-III SP w Zielenicach


 

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NA DUŻYM EKRANIE

"Historia Roja" to film, który czytelniczki DKK z Borowa obejrzały w ubiegły poniedziałek 14 marca 2016r. w strzelińskim kinie "Grażyna". Film bardzo poruszył wszystkich widzów i dostarczył wielu nowych tematów do dyskusji o trudnej historii naszego kraju.

Zdjęcie uczestników wyjazdu do kina dn.14.03.2016


 


 


Trudne czasy PRL, opieka nad zwierzętami oraz różne zawiłości gwary śląskiej były tematem 3 spotkań pisarki Magdaleny Zarębskiej z młodymi czytelnikami w bibliotece publicznej w Zielenicach dnia 16.04.2014r.

Spotkaniom towarzyszyły prezentacje multimedialne oraz różne zabawy.

Po spotkaniu można było nabyć książki z autografem pisarki.

 


" Życie przerosło kabaret" - to tytuł książki, którą na spotkaniu z czytelnikami DKK w Borku Strzelińskim promował jej autor - Tadeusz Ross. 

Napisał o sobie książkę odważną, szczerą, pełną anegdot, w której opowiada o sprawach różnych, trudnych i delikatnych. Spotkanie w formie mini recitalu pełne humoru i anegdot zachwyciło czytelników. 


W piątkowe popołudnie (08.02.2013 r.) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ( grupa młodzieżowa)  z Borka Strzelińskiego. Tematem tego spotkania były podróże dookoła świata. Rozmawaliśmy o książkach takich autorów jak: Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski, Tony Halik. Dzięki tym podróżnikom, każdy z nas może poznać kulturę i obyczaje " nieznanych lądów".

Kolejne spotkanie DKK z Borka Strzelińskiego planowane jest na 04.03. br.

 

 


Na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Borku Strzelińskim, które odbyło się 3 grudnia 2012 r. przybyła pani Krystyna Śmigielska. Pisarka opowiadała o swojej twórczości artystycznej, o tym skąd czerpie pomysły na swoje utwory oraz jakie dylematy towarzyszą jej przy pisaniu książek. Ponad to autorka przedstawiła  swój monodram pt. " Jaskółki", który bardzo podobał się czytelniczkom.


W bibliotece w Borku Strzelińskim 23 października br.  odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tego popołudnia grupa młodych czytelniczek rozmawiała o literaturze fantastycznej dla młodzieży. Rozmawiałyśmy o:  A. Goodman, A. Sapkowskim, J.K. Rowling, J.R.R. Tolkien. Na chwilę każda z uczestniczek przeniosła się w magiczną krainę bohaterów książek.  Nie tylko o fantastyce była mowa.  Dużo pozytywnych emocji podczas dyskusji wzbudziła  pisarka L. Montgomery i jej bohaterka książki – Ania z Zielonego Wzgórza. Wszystkie uczestniczki wtorkowego dyskusyjnego klubu książki utożsamiają się z Anią „ o marchewkowej urodzie”, której perypetie bawią do łez. 

Kolejne spotkanie młodzieżowego DKK odbędzie się 21.11.2012 r. 

 


Czyto - maniaczki w ogórkach

Jako się rzekło „sezon ogórkowy”  w pełni. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  w  Zielenicach odbyło się jednak mimo pełni lata. Nowa dostawa książek zamówinonych dla klubu spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Klubowiczki  zajadając pyszne ciasto dyskutowały  na temat ankiety „10 pytań na 1000 klubów’’. Nasze  emocje  upamiętniają fotografie.

Miłego czytania przez okres wakacji życzą Czyto-Maniaczki z Zielenic


5 stycznia 2012r. w bibliotece w Borku Strzelińskim odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Chcąc dobrze i ambitnie rozpocząć nowy rok, dystutowałyśmy o wierszach Wisławy Szymborskiej. Utwory, o których rozmawiałyśmy, pochodzą z tomiku pt. " Tutaj". Noblistka w swoich utworach urzeka prostotą języka oraz trafnością spostrzeżeń dotyczących życia czlowieka. Poetka z niebywałą łatwością pisze o rzeczach trudnych. Przypomina nam w swoich wierszach o tym, że:

"Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami."

Sposobem na zatrzymanie się, zadumanie, refleksję może być ciekawa lektura.

My z okazji Nowego Roku życzymy wszystkim, aby mieli czas usiąść i poczytać.

Zapraszamy także na kolejne spotkanie w czwartek 16 lutego 2012r. 

 


Fajniusie Klubusie z DKK w Zielenicach zawzięcie czytały książki dotyczące przygotowywania sałatek jarzynowych. Z teorią klubowiczki zapoznały się wcześniej.  11 stycznia przyszła pora na sprawdzenie swoich zdolności kulinarnych w praktyce.  Dziewczynki z DKK przyrządziły 8 różnych sałatek jarzynowych! Zamieszania przy pracy było sporo. Gdy już wszystkie sałatki  zostały doprawione i wymieszane, nastąpiła degustacja. Wszystkie sałatki były PYSZNE!

 


W poniedziałek 19 grudnia br. w bibliotece w Borku Strzelińskim odbyło się już ostatnie w tym roku i chyba najbardziej nietypowe spotkanie DKK, bo towarzyszyły mu prace plastyczne. I tak, nasza biblioteka przy dźwiękach rozmowy i przyjemności poczęstunku  została ozdobiona pięknymi aniołami zrobionymi  z papieru, materiału lub zrobionymi na szydełku. Do współpracy zaprosiłyśmy dwie nasze młodsze koleżanki, które wystąpiły w  roli ekspertów (może Klub się odrobinę powiększy?:)) Wszystko, zarówno prace jak i dyskusja, dotyczyły aniołów, bo cóż to by były za Święta  bez ich pomocy. Wszystkim życzymy anielskiej cierpliwości, nie tylko na Boże Narodzenie, a po Nowym Roku zapraszamy do nas!

 

 


29 pażdziernika br. w bibliotece w Zielenicach odbyło się spotkanie z bajkopisarką Wiolettą Piasecką. Uczestniczyły w nim dzieci z klas: 0, 1, 2, 3 i 4.


W czwartek 24.11.2011 odbyło się kolejne spotkanie DKK w Borku Strzelińskim. Tym razem  dyskutowałyśmy o powieściach obyczajowych.

 Po przeczytaniu fragmentów „Kwiatu kalafiora” doszłyśmy do wniosku, że takich ludzi,  jak bohaterów tej  książki spotykamy na co dzień, że są nam bliscy, ponieważ możemy się z nimi utożsamiać. Omawiając  „ Alę Makotę. Notatnik sfrustrowanej nastolatki” zauważyłyśmy, że zawiera on wciąż  aktualne problemy młodych ludzi (pomimo iż wydano go 11 lat temu). Przypominając sobie „Stowarzyszenie umarłych poetów” rozmawiałyśmy o różnicach  i podobieństwach systemu edukacji w Polsce i w USA, oraz o podobieństwach w zachowaniu młodych ludzi na całym świecie.

Kolejne spotkanie 15.12.11 r.


W bibliotece w Borku Strzelińskim 27 października br. odbyło się kolejne spotkanie DKK, podczas którego osiem czytelniczek dyskutowało na temat opowieści fantastycznych.

Po długich i zaciętych negocjacjach zostały wyłonione trzy najlepsze książki fantastyczne. Pierwsze miejsce zajęła saga " Zmierzch" St. Meyer. Miejsce drugie zajął szósty tom cyklu " Dom Nocy" P.C. Cast i K. Cast. Na miejscu trzecim znalazł się cykl powieści o młodym czarodzieju Harrym Potterze. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze takich książek, każdy czytelnik będzie mógł choć na chwilę przenieść się w inny, magiczny świat.


     Dnia 29.09.2011 r. w Bibliotece w Borku Strzelińskim odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

     W czwartkowe popołudnie siedem młodych czytelniczek dyskutowało o literaturze dla młodzieży. Rozmawiałysmy o „Ali Makocie”, „Harrym Potterze”, sadze „Zmierzch” , książkach autorów takich jak:  K. Siesicka , M. Musierowicz, E.Nowak, M.Fox, J.Picoult , D.Brown oraz A. Sapkowski.

 Wniosek,  jaki nasuwa się po pierwszym spotkaniu jest krótki:  młodzi ludzie czytają dużo i chętnie.  Zatem, aby czytającej młodzieży stworzyć możliwość porozmawiania o książkach, zapraszamy wszystkie chętne osoby na kolejne spotkanie, które  odbędzie się w czwartek 27.10.2011r. , jak za króla Augusta :)